Poznej moderní Izrael
Czech Hungarian Slovak English Israeli Polish German

Přidejte si nás na facebook!

Jak vytvořit on-line prezentaci

Multimedialní disciplína Cemachu není jenom o webových stránkách a programování! 

Pokud máte zajímavou myšlenku nebo prezentaci, o kterou se chcete podělit, existuje spousta možností jak využít prezentační platformy na internetu a sociální sítě k jejímu sdílení se světem. 

Co nedělat

Stalo se vám už někdy, že jste na internetu něco hledali a našli jste podivnou powerpointovou prezentaci o tématu, které Vás sice zajímalo, ale kde byly pouze utržkovitá hesla a ztěží šlo pochopit o co vlastně autorovi šlo? 

Tak takhle ne :-) Powerpoint může být skvělý nástroj, ale stejně jako např. prezi.com je vynikající v kombinaci s člověkem, který vysvětluje to, co prezentuje -  ještě lepší prezentaci nahrát na video s hlasovým komentářem nebo titulky a toto video umístit na kanál jako je Vimeo nebo Youtube. 

Jak udělat dobrou Interaktivní prezentaci

Powerpoint není určitě jediná plaforma, kde se dají dělat zajímavé prezentace, ale než se dostanu ke konkrétním nástrojům je dobré si říct, něco o tom, jak má dobrá on-line prezentace na webu vypadat: 

Určitě jste zvyklí na referáty ve škole, kde jste nuceni hodinu sedět a poslouchat, co Vám vykládá váš spolužák - tady čtyřicetiminutový powerpoint funguje jenom proto, že nemáte kam utéct! Zamyslete se ale nad tím, kdy jste naposledy dokoukali na video na YouTube, které mělo víc než tři minuty...

Možná nikdy, že? Proto mějte na paměti tyto tři body: 

1) Zaujměte hned na začátku - je dobré shrnout v úvodu o čem prezentace bude a co se divák dozví nebo naučí. Dobrý úvod vám zajistí, že divák nepřeklikne na další z miliónu videí s podobným tématem a dokouká Vaši prezentaci do konce. 

2) Obsah - ne efekty. Dobrá grafika může značně pomoci udělat vaše video atraktivní a srozumitelné, ale nezapomeňte na to, že divák se chce něco dozvědět nebo se pobavit a ne se dívat na úžasné nekolikasekundové animace mezi slajdy.

3) Buďte struční. Pokud netočíte zrovna dokument, počítejte s tím, že zatímco na prvních 30 sekund Vašeho klipu se dokouká 70% diváků. do konce se dostane sotva 20%. Je dobré zásadní věci říci na záčátku a na konec prezentace si ponechat zajímavosti. 

Nástroje a formáty pro inspiraci

Na internetu existuje celá škála nástrojů, které Vám pomohou dělat kvalitní video prezentace: 

Prezentační softwary:

www.prezi.com

www.powtoon.com

www.slides.com

Nahrávání obrazovky s audio komentářem:

www.ezvid.com

www.camstudio.org

Infografika a prezentace nad daty

Při tvorbě prezentace není nutné se omezit pouze na prezentace. Existují nástroje, které vám mohou pomoci vizualizovat data nebo tvořit interaktivní mapy jako jsou tyto: 

https://infogr.am/

http://piktochart.com/

https://public.tableau.com/s/

http://www.mapme.com/

Několik děl z minulých ročníků:

Jiřina Homolová - Vánoce v Israeli

Alžběta Piklová - Israel

Lucie Janovská - Israel