Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura prosinec 2011- leden 2012

30. 12. 2011

Silvestrovský koncert - ELIJAHU INBAL

31.prosince 2011,10:00 a 16:30, Rudolfinum- Dvořákova síň, Praha

Izraelský dirigent Elijahu Inbal

V Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní skladby od Antonína Dvořáka, Johanna Strausse a Pabla de Sarasate pod taktovkou izraelského dirigenta Elijahu Inbala. Hru na housle pak předvede lotyšská houslistka Baiba Skride.

www.ceskafilharmonie.cz/ ; cs.wikipedia.org/wiki/Elijahu_Inbal; ; www.baibaskride.com/Novoroční koncerty

5. a 6. ledna 2012, 19:30, Rudolfinum- Dvořákova síň, Praha

Argentinská mezzosopranistka Bernarda Fink

V Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní skladby od W.A. Mozarta a G. Mahlera pod taktovkou izraelskho designera Elijahu Inbala. Zpěv zastoupí argentinská mezzosopranistka Bernarda Fink a americký tenorista Stephen Gould.

www.ceskafilharmonie.cz/; www.stephengould.org/; en.wikipedia.org/wiki/Bernarda_Fink

 

 

Dále se podívejte na akce pořádané Vzdělávacím centrem ŽMP ve dnech : 4.1., 10.1., 12.1. , 18.1., 23.1. a 31.1.2012:

ŽMPhttp://www.kehilaprag.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1331%3Aprogram-vzdlavaciho-centra-mp-leden-2012&catid=107%3Akulturni-udalosti&Itemid=94&lang=cs

 

 

 

 

 

VADIM GLUZMAN – sólista sezony Filharmonie Brno
26. a 27. ledna 2012, 19:30, Janáčkovo divadlo, Brno

Izraelský VADIM GLUZMAN houslista Vadim Gluzman, který patří k současné interpretační špičce, vystoupí v brněnském Janáčkově divadle jako hostující sólista sezony Filharmonie Brno 26. a 27. ledna 2012.
Gluzman se narodil na Ukrajině, hru na housle začal studovat v sedmi letech, nejprve u Romana Snea, Zakhara Brona, později v Tel Avivu u Yaira Klessa, ve Spojených státech u Arkada Fomina a na Juilliard School u Dorothy DeLay a Masaa Kawasakiho. Na začátku své kariery se těšil podpoře Isaaka Sterna. Pravidelně vystupuje s významnými orchestry, jakými jsou Londýnská a Izraelská filharmonie, symfonické orchestry v Chicagu, San Francisku, Seattleu, Berlíně, Praze a mnoha dalších městech. Vadim Gluzman hraje na housle Antona Stradivariho „ex-Leopold Auer“ z roku 1690, které mu propůjčuje Stradivariho společnost v Chicagu.

www.vadimgluzman.com / www.filharmonie-brno.cz/koncertni-abonma-kca-p535.html


ZIMRATYA – Mezinárodní den památky obětí holocaustu
28. ledna 2012, Španělská synagoga
Židovské muzeum v Praze a pražská Židovská obec pořádají ve spolupráci s profesorkou Zuzana Růžičkovou slavnostní koncert ve Španělské synagoze, který se bude konat při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu dne 28. ledna. Na koncertu zazní výběr písní v podání mužského sboru Zimratya z Izraele. Skladby Felixe Mendelsona Bartholdyho a Antonína Matznera pro varhany zahraje Robert Hugo.

www.zimratya.org.il / www.jewishmuseum.cz / www.kehilaprag.cz


JOCHI BRANDESOVÁ v Praze – české vydání románu „Třetí kniha královská“
31. ledna 2012, 18:00, Společnost Franze Kafky

JOCHI BRANDESOVÁ Ve dnech 29. ledna – 1. února 2012 navštíví Prahu izraelská spisovatelka Jochi Brandesová, která do ČR přijíždí v souvislosti s vydáním svého díla v češtině, románu Melachim Gimel / Třetí kniha královská, který v překladu Terezy Černé vydává v lednu 2012 nakladatelství Garamond.
Izraelská spisovatelka Jochi Brandesová, pocházející z ortodoxní židovské rodiny, se narodila roku 1959 v Haifě. Literární inspiraci čerpá hlavně ve starozákonní a tradiční literatuře, náměty ovšem hledá i v kabale či chasidismu, nevyhýbá se dokonce ani moderním dějinám. V nakladatelství Jediot Achronot založila rubriku nazvanou Judaismus tady a teď, kde vyšlo již na padesát publikací, a jejíž hlavním cílem je představit svět náboženství i sekulárnímu čtenáři.
Třetí kniha královská je historickým románem, který se odehrává v biblických dobách, za vlády králů Saula, Davida, Šalomouna a na úplném počátku rozděleného království na samostatné Judsko a Izrael. Autorka příběh vypráví zajímavým a netradičním způsobem, samotného Davida ve svém románu vykresluje v ne příliš přívětivých barvách, což se značně liší od podání biblického. Brandes, která se v textu Bible velmi dobře orientuje, využila nejrůznějších vsuvek a narážek, na nichž vystavěla celou zápletku.
Autogramiáda a beseda pro veřejnost s Jochi Brandesovou proběhne v úterý 31. ledna od 18:00 hodin v sále Společnosti Franze Kafky v Praze.

www.e-garamond.cz