Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v březnu 2012

19. 03. 2012

 

LADINO/THE JEWISH SOUL

Koncert s písněmi sefardských Židů

1. března 2012, 19:30, Filharmonie Hradec Králové

LADINO/THE JEWISH SOULUnikátní mezinárodní hudební projekt Ladino/The Jewish Soul se uskuteční ve Filharmonii Hradec Králové dne 1. března 2012. Koncert s písněmi sefardských Židů je projekt, který umožňuje nahlédnout do duše židovských písní, a jehož cílem je uvést ladino hudbu na čestné místo v prostředí koncertního sálu. Úpravu písní pro velký symfonický orchestr, včetně partů pro klarinet, šofar a hlasy, napsal uznávaný bulharsko-izraelský dirigent žijící v Nizozemsku Benjamin Ashkenazy, pod jehož taktovkou se koncert uskuteční. Pěvecky se koncertu zhostí mezzosopranistka Edita Adlerová a altistka Barbora Baranová. Na klarinet a šofar bude hrát člen Izraelské filharmonie Israel Zohar.

www.fhk.cz/filharmonie-abonentni-rada-info.php?rada=MP / www.benjamin-ashkenazy.com

 

 

JEDEN SVĚT

6. – 15. března 2012, Praha

JEDEN SVĚT -Život ve fotografiích/Life in Stills Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět uvede více než 100 dokumentárních filmů z celého světa. Soutěžní snímky se představí v Hlavní soutěži a kategorii Máte právo vědět. Další filmy jsou pak rozděleny do tematických kategorií.

Na pozvání festivalu přijedou letos do Prahy dva izraelští filmoví tvůrci, režisérka Tamar Tal a režisér Chanoch Ze’evi, kteří zde osobně představí své snímky Život ve fotografiích a Hitlerovy děti, oba filmy v kategorii Spolu navzdory.

Tamar Tal: Život ve fotografiích/Life in Stills - Izrael/2011/58 min.

Ve svých 96 letech je Miriam Weissenstein jen o čtyři roky mladší než město Tel Aviv, kde po odchodu z Československa žila už od roku 1921. Život v Tel Avivu a jeho proměny zachytil na výjimečných fotografiích její manžel Rudi. Miriam i po jeho smrti stále pracuje ve fotografickém studiu, které vede společně s vnukem Benem. Rudiho Photo House tvoří součást kulturní paměti města i státu, přesto má podlehnout developerským plánům. Ben s pomocí svého partnera posílá dědečkovo umění na výstavy do Evropy a za téměř stoletou babičku vede boj s radnicí. Ačkoliv občas musí bojovat i s urážlivou Miriam samotnou, snaží se překonat rozkol, který mezi nimi nastolila rodinná tragédie. Mimořádně podmanivý film o rodině, paměti a odpuštění těží především z vtipných slovních výměn mezi babičkou a vnukem.

 Projekce filmu:

9. 3. - 14:00, Lucerna
13. 3. - 17:15, Světozor velký sál                                              

15. 3. - 20:00, Atlas malý sál                                          

 

Chanoch Ze’evi: Hitlerovy děti/Hitler’s Children – Izrael/2011/80 min.

Izraelský režisér Chanoch Ze'evi se ve svém snímku rozhodl zjistit, jak se potomci příslušníků nacistické elity vyrovnávají s tím, že jsou pokrevním poutem spojeni s pachateli nejhorších zločinů v lidské historii. Během velmi otevřených rozhovorů se ukazuje, jak zásadním způsobem tato skutečnost ovlivnila jejich život. Katrin, praneteř Heinricha Himmlera, která se provdala za Izraelce, jehož rodiče zažili holocaust, zavrhla část její rodiny. Bettina Göring, žijící už pětatřicet let v USA obklopena sousedy židovského původu, se stejně jako její bratr nechala sterilizovat. Niklas Frank, syn Hanse Franka, a dokonce kmotřenec Adolfa Hitlera, pro změnu jezdí po německých školách a varuje mladé lidi před nebezpečím neonacismu a tím se snaží vyrovnat se s nenávistí k vlastním rodičům. Samostatnou a velmi zajímavou kapitolu ve filmu pak tvoří práce novináře Rainera Hoesse, který společně s izraelským žurnalistou pátrá v soukromých archivech svého dědečka, který žil s celou rodinou v luxusní vile těsně sousedící s plynovými komorami koncentračního tábora v Osvětimi.

Projekce filmu:

10. 3. - 17:30, Francouzský institut
12. 3. - 21:30, Atlas velký sál                                

15. 3. - 20:00, Městská knihovna          

 www.jedensvet.cz

 

FEBIOFEST

22. - 30. března 2012, Praha

2. - 13. dubna 2012, regiony

FEBIOFESTLetošní již 19. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest uvede v rámci svého programu dva izraelské filmy – Děvka a Joe + Belle, jehož režisérka Veronica Kedar přijede na pozvání festivalu do Prahy.

 Veronica Kedar: Joe + Belle – Izrael/2011

Černá komedie o dvou dívkách, které se do sebe na cestě napříč Izraelem šíleně zamilují. Joe (ztvárněná režisérkou filmu Veronicou Kedarovou) je frustrovaná charismatická dealerka. Belle je romantická duše se sebevražednými sklony, kterou zrovna propustili z psychiatrické léčebny. Dívky se nevědomky zapletou do vraždy a náhle mají tělo, kterého se potřebují zbavit. Jejich náhodné setkání se promění v romantické dobrodružství ve stylu Thelmy a Louisy, když se při útěku před policií ukryjí na nejnepravěpodobnějším místě – v malém městečku Sderot, které je trvalým cílem útoků Hamásu.

Hagar Ben Asher: Hanotenet/Děvka – Izrael, Německo/2011

Třicátnice Tamar žije na venkově obydleném jen hrstkou lidí. Svobodná matka dvou dcer ventiluje svůj sexuální apetit s několika místními muži. Když potká známého z dětství, který se do vesnice právě vrátil, aby vypořádal dům po zemřelé matce, začlení jej mezi své milence. Muž od ní ale očekává hlubší vztah. Snímek si pohrává s provokativním tématem otevřené promiskuity u ženy. Hlavní ženskou představitelku filmu ztvárnila režisérka a scenáristka Hagar Ben Asher.

Termíny projekcí budou uveřejněny na stránkách festivalu od 7. března.

 www.febiofest.cz

 

Lucerna proti rasismu - POSLEDNÍ LET PETRA GINZE

21. března – 30. dubna 2012, Praha

Komponovaný projekt LUCERNA PROTI RASISMU vychází z unikátního dokumentárního snímku POSLEDNÍ LET PETRA GINZE o nevšedně nadaném česko-židovském chlapci, který v roce 1944 zahynul s plynové komoře v Osvětimi. Jeho příběh je oslavou a tragédií zároveň, je svědectvím o jednom chlapci, jeho zvídavosti a tvůrčím duchu, které představují ty nejlepší lidské hodnoty. Petrův příběh není jen připomínkou minulosti, ale především inspirací pro současnost, kdy společnost stále řeší problémy s rasismem a xenofobií.

Petr Ginz nakreslil a namaloval více než 170 obrazů, napsal dva deníky a desítky povídek a v terezínském ghetu po dva roky každý týden vydával a redigoval časopis Vedem. V roce 2003 si první izraelský astronaut Ilan Ramon vzal na palubu raketoplánu Columbia kopii jeho kresby Měsíční krajina jako připomínku dětských obětí holokaustu. Raketoplán Columbia explodoval při návratu na zem. Bylo to právě v den Petrových narozenin.

Celý projekt, jehož součástí bude celodenní veřejné promítání filmu Poslední let Petra Ginze, koncert proti rasismu skupiny The Tap Tap & hosté, výstava proti rasismu v pasáži paláce Lucerna a výstava prací Petra Ginze,  bude symbolicky zahájen v mezinárodní den proti rasismu 21. března. Některé části projektu budou jednorázové, jiné bude možnost navštívit po celý měsíc.

 www.lucernaprotirasismu.cz / www.petrginz.com

 

HAGADA – Vyprávění s otevřeným koncem – oded Ezer a Marc Michael Epstein

20. března 2012, Americké centrum, Praha

HAGADA Židovské muzeum v Praze, ve spolupráci s Velvyslanectvím USA a Velvyslanectvím Státu Izrael, připravilo na 20. března speciální program pro děti i dospělé, během kterého si můžete užít spoustu zábavy, setkat se se zajímavými hosty nebo se třeba jen tak virtuálně projít kolekcí vzácných tisků a rukopisů ze sbírek Židovského muzea v Praze. Tématem programu je pesachová hagada – knížka, kterou možná neznáte, ale kterou si určitě zamilujete. Na několika málo stranách popisuje události, jež líčí nejen biblická kniha Exodus, ale také nejeden historický román či hollywoodský velkofilm. Díky staré židovské tradici připomínat si události vysvobození z egyptského zajetí se tento útlý svazek do kapsy obsahující kromě poučného vyprávění také řadu anekdot i písní stal jedním z nejdéle kontinuálně čtených knih světa. Nenechte si ujít příležitost seznámit se s bohatou tradicí židovského kalendáře, symbolikou hebrejské abecedy a novými knihami, jež do Prahy přijedou představit jejich autoři – hvězda současného izraelského designu Oded Ezer, který uvede vlastní úpravu zbrusu nového vydání hagady z editorské dílny předního amerického autora Jonathana Safrana Foera, a Marc Michael Epstein, autor výpravné monografie o nejkrásnějších středověkých iluminovaných hagadách, jíž na jaře minulého roku vydalo prestižní americké nakladatelství Yale University Press. Celodenní program je zdarma přístupný široké veřejnosti, včetně večerní projekce, která potěší zejména milovníky filmového humoru.

9:00 – 14:00 Dílna pro organizované školní skupiny

14:00 – 17:00 Program pro skupiny organizované v rámci mimoškolních aktivit a rodiny s dětmi

13:30 – 15:00 Marc Michael Epstein - Nejkrásnější středověké hagady: Obrazy, vyprávění, imaginace

15:30 – 17:00 Oded Ezer -  Jak se dělá hagada: Listování Novou americkou hagadou s jejím tvůrcem

18:00 Projekce filmu When Do We Eat ? (r. Salvador Litvak, USA, 86 min.)

 www.jewishmuseum.cz

 

DE.SIGN2 – GRAFICKÝ DESIGN PRO 21. STOLETÍ

22. března 2012, 19:00, Goethe-Institut, Praha – ODED EZER

DE.SIGN2 – GRAFICKÝ DESIGN PRO 21. STOLETÍ Projekt DE.SIGN2 navazuje na úspěšnou sérii přednášek v roce 2011, kdy se v Praze představili čtyři významní světoví designéři Fons Hickmann (Němeko), David Tartakover (Izrael), René Knip (Nizozemsko) a Isidro Ferrer (Španělsko).

V průběhu roku 2012 budou do Prahy opět pozvány čtyři osobnosti grafického designu. Jejich přednášky se budou zabývat proměnami oboru na počátku 21. století, vztahem designu a umění, vlivem digitálních médií na práci designéra a tím, jak mohou grafičtí designéři ovlivňovat svět. Cyklus přednášek tentokrát zahájí izraelský typograf a designér Oded Ezer.

Projekt DE.SIGN2 společně pořádají Goethe-Institut, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Nizozemského království a Velvyslanectví Státu Izrael. Kurátorem projektu je český grafický designér Filip Blažek.

Vstup na přednášky je zdarma, tlumočení do češtiny je zajištěno.

Více informací o projektu, data a místa konání můžete nalézt na www.de-sign.info

 

Jarní přednášky:

Oded Ezer (Izrael), 22. března, Goethe-Institut –www.odedezer.com

Diego Feijóo (Španělsko), 23. května, Instituto Cervantes – www.dfeijoo.com    

Podzimní přednášky:

Sven Voelker (Německo), Goethe Institut – www.svenvoelker.com

Trapped in Suburbia (Nizozemsko), Instituto Cervantes – www.trappedinsuburbia.nl

 Oded Ezer Oded Ezer je synonymem pro grafický design a typodesign, autor a pedagog, průkopník na poli 3D hebrejského písma a typografický experimentátor, který přišel s pojmem biotypografie, typosperma, "Skype-Type" a mnoha dalšími.

Ezerovy projekty, plakáty a grafické práce si našly cestu do galerií a publikací po celém světě a jsou součástí stálých sbírek předních muzeí, jakými bezpochyby jsou Newyorské New York Museum of Modern Art (MoMA), Israel Museum of Art v Jeruzalémě a curyšské Museum für Gestaltung ve Švýcarsku. Vedle jiného je také od roku 2009 členem prestižní Alliance Graphique Internationale (AGI).

Oded Ezer studoval v letech 1994-1998 na izraelské Becalel akademii umění a designu v Jeruzalémě. V roce 2000 Ezer založil vlastní nezávislé studio v Givatajim. V roce 2009 publikoval svou první monografii: Typografův průvodce po galaxii (The Typographer’s Guide to the Galaxy, Die Gestalten Verlag, 2009).

 www.goethe.de/prag / www.cervantes.cz / www.prague.mfa.gov.il /www.netherlandsembassy.cz

 

SHAI MAESTRO

24. března 2012, 19:00, Jazzinec, Trutnov

25. března 2012, 20:00, Divadlo U Hasičů, Praha

SHAI MAESTRO Shai Maestro, pětadvacetiletý a dle mnohých geniální izraelský jazzový pianista a dvorní hráč známého kontrabasisty Avishaie Cohena, se se svým triem představí v rámci finálového večera Mezinárodního hudebního festivalu Trutnov 2012 dne 24. března. O den později vystoupí trio také v pražském Divadle U Hasičů.

Trio Shaie Maestra doplňují další vynikající hráči - Kontrabasista Jorge Roeder, který pochází s peruánské Limy, a izraelský bubeník Ziv Ravitz.

www.shaimaestro.com / www.jmw.cz