Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v červnu 2012

15. 06. 2012

TANEC PRAHA – Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla

28. května - 29. června 2012

Letošní již čtyřiadvacátý ročník festivalu TANEC PRAHA představí v Praze současný tanec ve svých nejrůznějších podobách. Taneční představení se odehrají v jedenácti českých městech a napní rozličné prostory pohybem ladným, hravým, provokativním i dramatickým. Umělecká rada i tento rok pozorně sledovala aktuální situaci tance ve světě a do programu zařadila díla odrážející obrazy odlišné žánrem, obsahem i ztvárněním.

V rámci letošního Tance Praha se představí nejen izraelská taneční skupina Yossi Berg & Oded Graf Dance Theatre s jedinečným představením ANIMAL LOST, při kterém se diváci jistě nebudou nudit, ale festival  uvede také několik dalších tanečních lahůdek izraelských choreografů v zahraniční koprodukci - Companya Sharon Fridman: AL MENOS DOS CARAS, Danshuis Station Zuid – Itamar Serussi: FERRUM, představení PROMĚNNÁ s izraelskou tanečnící Einat Ganz a TRANSFORMA choreografky Mayi Lipsker.


Yossi Berg & Oded Graf Dance Theatre: ANIMAL LOST

Yossi Berg & Oded Graf Dance Theatre: ANIMAL LOST „Jak byste sami sebe popsali třemi větami?” Přesně tahle otázka stála na počátku práce na Animal Lost. Následovala řada dalších – otázka stereotypu, otázka nedorozumění, otázka společenských klišé. Animal Lost se zabývá kulturními a sociálními rozdíly a univerzální povahou represe, sexuality, představivosti a potřeb jedince. Je to představení o lidské flexibilitě, o naší schopnosti znovu a znovu redefinovat sebe sama. Tanečníci se pohybují na hranici iluze a reality. A snaží se probudit zvíře v sobě.


Představení:

11. 6. – 20:00, divadlo Ponec
12. 6. – 20:00, divadlo Ponec


Companya Sharon Fridman: AL MENOS DOS CARAS

Danshuis Station Zuid – Itamar Serussi: FERRUM

Companya Sharon Fridman: AL MENOS DOS CARASV jednom večeru se představí soubor Companya Sharon Fridman, jehož uměleckým ředitelem je mladý izraelský choreograf Sharon Fridman. Jeho představení zkoumá otázku subjektivního pohledu. Ptá se, co je realita a co fikce, kde začíná jedna a končí druhá. Každá událost, každý kousek reality, má tolik podob, kolik očí jej sleduje.

Druhá část večera bude patřit Itamaru Serussimu a jeho choreografii Ferrum. Myšlenka na představení Ferrum vznikla ve studené zkušebně, kde si dvě tanečnice rozehrávaly tanečně-poetické etudy inspirované poezií jejich oblíbeného izraelského básníka. Z toho vzešel experiment na téma prostoru, neobvyklé kompozice a hranice tělesných možností.

Představení:

18. 6. – 20:00, divadlo Ponec
19. 6. – 20:00, divadlo Ponec

www.divadloponec.cz


Tereza Lenerová & Einat Ganz: PROMĚNNÁ

Tereza Lenerová & Einat Ganz: PROMĚNNÁProměnná je příběh o dvou lidech, kteří se míjí, někdy jsou si velmi blízko a jindy zas na míle vzdáleni. Je mezi nimi něco stálého, co nepodléhá neustálé proměně? Do jaké míry je jejich vztah tvořen vzpomínkami na minulost, plány do budoucna a jaký je skutečně právě teď?
Představení:

  1. 6. – 20:00, Valašské Meziříčí – Zámek Žerotínů

  8. 6. – 20:00, Choceň – nádvoří zámku

10. 6. – 20:00, Plzeň – Moving Station

12. 6. – 19:00, Hradec Králové – divadlo Drak

14. 6. – 20:00, Pardubice – Divadlo 29

16. 6. – 19:30, Jihlava – DIOD

18. 6. – 20:00, Olomouc – K3

21. 6. – 20:00, Brno – Barka


Maya Lipsker / VerTeDance: TRANSFORMA

Maya Lipsker / VerTeDance: TRANSFORMANeustálá změna je naší přirozeností. Pětice žen ve hře proměny a regresivní evoluce si chce vzájemně vyplnit všechny své touhy. Přeměňují se v dítě, nevinnou ženu, muže, zvíře i monstrum.
Představení:

13. 6. – 19:00, Hradec Králové – divadlo Drak

20. 6. – 20:00, Ostrava – CoolTouR

22. 6. – 20:00, Brno – Barka

 www.tanecpraha.cz  


RAPHAEL RODAN: "KDYŽ ABEL POTKAL KAINA" – FRINGE festival Praha

6. - 9. června 2012, 19:00, Malostranská beseda - galerie, Praha

RAPHAEL RODAN: "KDYŽ ABEL POTKAL KAINA" V rámci letošního 11. Fringe Festivalu Praha vystoupí mezi mnoha zahraničními hosty také izraelský herec Raphael Rodan a jeho kolega, hudebník Anastasis Sarakatsanos v představení Když Abel potkal Kaina. Intenzivní a strhující představení o mýtu, zázraku a příbězích ze života bude možné navštívit od středy 6. června do soboty 9. června, vždy v 19:00 hodin v Malostranské besedě.

Vydáte se na překotnou a živou cestu vyprávění. Na svém putování se spojí vypravěč a hudebník, aby zkoumali odvrácenou stranu lidské psyché a našli světlo. Diváky provedou po cestě dlážděné vzpomínkami, láskou, strachem, melodiemi, bitvami, něhou, smíchem a slzami, cestě, která se rozpíná mezi zoufalstvím a vykoupením.

 www.praguefringe.com/program/when-abel-met-cain / www.raphaelrodan.com


YAEL RASOOLY: "PAPER CUT" – Festival Skupova Plzeň / Divadlo Bratří Formanů

20. června 2012, 16:00 a 18:00, divadlo Alfa – klub, Plzeň

22. + 23. a 25. – 27. června 2012, 20:30, Divadelní loď Tajemství, Praha

YAEL RASOOLY: "PAPER CUT" Mimořádně vtipné a vynalézavé představení mladé izraelské umělkyně bylo již oceněné v mnoha zemích. Sólový projekt Yael Rasooly odhaluje posedlosti a nebezpečí romantických fantazií pomocí papírových výstřižků.

Osamělá sekretářka si zpestřuje svou šedou každodennost tím, že přivádí k životu černobílé fotografie ze starých filmových časopisů. Avšak jak se příběh odvíjí, stává se z romantické pohádky hitchcockovský horor. Jazyk černobílého biografu je převáděn do světa "zastaralých" technologií v podobě papírových výstřižků a divadla objektů a vytváří napětí, které je absurdní, bolestivé a zároveň humorné.

Yael Rasooly se nejprve představí v rámci Festivalu loutkového a alternativního divadla SKUPOVA PLZEŇ ve středu 20. června v 16:00 a v 18:00 hodin v divalde Alfa, a poté se přesune na divadelní loď Tajemství Bratří Formanů v Praze.

Představení na lodi Tajemství se konají 22., 23. a 25. června s následným jazzovým koncertem po představení ve spolupráci s izraelským trumpetistou Eli Premingerem, samostatná představení je pak ještě možné navštívit 26. a 27. června.

V představení se mluví anglicky, německy, francouzsky, ale přesto je bez jazykové bariéry.

 www.skupovaplzen.cz / www.divadlobratriformanu.cz/cs/sezona-2012 / www.yaelrasooly.com


LENKA LICHTENBERG A YAIR DALAL – Písně pro dýchající stěny

20. června 2012, 19:00, Jeruzalémská synagoga, Praha

Koncert kanadské etno-jazzové zpěvačky s kapelou složenou z předních jazzových hudbníků, včetně izraelského hráče na oud Yaira Dalala, je výsledkem projektu Písně pro dýchající stěny, který se skládá ze 17 náhrávek ve 12 různých synagogách. Projekt vznikal ve třech etapách, v červenci 2012, prosinci 2010 a červenci 2011. Unikátní charakter každého místa se podílel na živém nahrávání a vzniku nového CD, které bude hotové právě ke koncertu 20. června.

Program představí liturgické písně někdy v tradičním, jindy v současném provedení v neobvyklé kombinaci, aškenázsko-sefardské hudební fůzi. Hudba bude provázena promítáním fotografií Romany Ryšavé.

 www.lenkalichtenberg.com/cesky.cfm / www.yairdalal.com


BOOM PAM – Hudební festival na pražských ostrovech UNITED ISLANDS

23. června 2012, 16:30 - Česká Spořitelna World Stage, Praha

BOOM PAM – Hudební festival na pražských ostrovech UNITED ISLANDSIzraelská skupina z Tel Avivu vznikla v roce 2003 a hraje směsici židovské, balkánské, řecké, středomořské, blízkovýchodní a romské hudby, bohatě ovlivněné rockem. Tomu ostatně odpovídá i její nástrojové obsazení, které tvoří dvě elektrické kytary (Uzi Feinerman, Uri Brauner Kinrot), bicí (Dudu Kochav), ale také tuba (Yuval "Tuby" Zolotov). Přelomem v jejich kariéře bylo vystoupení na veletrhu "světové hudby" WOMEX v roce 2006. Téhož roku také nahráli v německém Frankfurtu debutové eponymní album v produkci významné osobnosti evropské world music DJe Shantela. Od té doby stačili sjezdit půl světa, vydat další dvě alba, spolupracovat například s Balkan Beat Boxem či Izraelskou filharmonií - a v roce 2012 konečně přijíždějí i do České republiky! Nenechte si ujít koncert v rámci festivalu United Islands 23. června.

 www.unitedislands.cz/cs/program/umelci/boom-pam-il.html / www.boompam.org