Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v listopadu 2012

01. 11. 2012

 

OREN LAOR a NIV SHEINFELD: Loď bláznů/The Ship of Fools”

17. Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

1. listopadu 2012, 19:30, NoD, Praha / 2. listopadu 2012, 21:00, NoD, Praha

 OREN LAOR a NIV SHEINFELD: „Loď bláznů/The Ship of Fools”OREN LAOR a NIV SHEINFELD: „Loď bláznů/The Ship of Fools”

Vůbec poprvé přijíždí do Čech slavná izraelská tvůrčí dvojice Niv Sheinfeld & Oren Laor, která v dokonalé choreografii Loď bláznů/The Ship of Fools rekonstruuje absurditu izraelské reality. Tři postavy tu existují vedle sebe, každá si chrání svůj vlastní uzavřený svět, ale jednoho dne se budou muset střetnout...

Festival 4+4 dny v pohybu přiváží do České republiky neobyčejné a originální taneční projekty. „Loď bláznů dokáže v divácích vyvolat mrazivé nepříjemné pocity vleklého konfliktu na Blízkém východě, zároveň je ale pobaví alegorií jevištního zpracování,” říká o vystoupení dramaturg festivalu Pavel Štorek.

Niv Sheifeld se narodil v roce 1972, pět let tančil v proslulé Liat Dror & Nir Ben-Gal Dance Company, nyní je třináct let nezávislým choreografem. Sheinfeld vytváří projekty pro Kibbutz Dance Company, Batsheva Ensemble a mnoho dalších předních soborů. Za své dílo získal již několik prestižních ocenění.

Oren Laor je o 2 roky mladší než jeho kolega, vystudoval divadlo a drama na univerzitě v Tel Avivu, kde se věnoval především pohybovému umění. Během své kariéry pracoval s vysoce uznávanými divadelními režiséry, jako jsou Yvgeny Arye, Edna Shavit, Nola Chilton nebo Yossi Israeli.

 www.nivoren.com / www.ctyridny.cz

 

 

REQUIEM ZA OSVĚTIM


4. listopadu 2012, 19:30, Rudolfinum, Praha

REQUIEM ZA OSVĚTIMV koncertní síni pražského Rudolfina zazní 4. listopadu hudební dílo Requiem za Osvětim, které složil nizozemský romský umělec Roger Moreno Rathgeb poté, co navštívil koncentrační tábor v Osvětimi. Requiem bylo zkomponováno romským hudebníkem, ale má být památníkem všem obětem holocaustu. Dílo zahraje profesionální romsko-sintský filharmonický orchestr z německého Frankfurtu. Světová premiéra Requiem za Osvětim se uskutečnila 3. května 2012 v prestižním koncertním sále Nieuwe Kerk v Amsterdamu a byla zcela vyprodaná.

Obsazení v Praze slibuje mimořádný hudební zážitek, představí se zde známí operní pěvci: Martin Šrejma (tenor), Martin Bárta (baryton) a Jana Wallingerová (alt), čtvrtého partu se zhostí talentovaná sopranistka romského původu Pavlína Matiová. Sólisty doprovodí Kühnův smíšený sbor.

Záštitu nad projektem převzali generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland, předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

 www.requiemforauschwitz.eu

 

  

YAIR DALAL

6. listopadu 2012, 19:00, Kostel sv. Ducha, PrahaYAIR DALAL

Výnikající izraelský muzikant Yair Dalal se v listopadu představí v Praze hned dvakrát. Poprvé 6. listopadu rozezní kostel sv. Ducha v centru Starého Města v Praze. Akci bude moderovat Peter Gyori. Vstup na koncert bude volný.

Yair Dalal, skladatel, houslista, hráč na oud a zpěvák se narodil v roce 1955. Je zřejmě nejplodnějším izraelským etnickým hudebníkem a významně ovlivňuje utváření celosvětové hudební scény. V posledních deseti letech vydal 11 alb, na nichž do jediného celku splývá široké a rozmanité kulturní teritorium s autenticky ztvárněnými izraelskými kulturami. Ve většině Dalalových prací se odrážejí jeho precizní dovednosti z klasické i arabské hudby a hluboké sympatie, které chová k poušti a jejím obyvatelům. Dalalova rodina přišla do Izraele z Bagdádu, a tak jsou irácké kořeny v jeho hudbě hluboce zapuštěny.

 

KONCERT SVĚTLO POROZUMĚNÍ a Yair Dalal

7. listopadu 2012, 19:00, Španělská synagoga/Kostel sv. Ducha, Praha

Den po prvním koncertu vystoupí Yair Dalal v rámci již tradičního projektu Světlo porozumění. Večer, který bude opět moderovat Peter Gyori, bude živě přenášet Česká televize i Český rozhlas. Koncert na oslavu lidské pospolitosti a solidarity, který probíhá simultánně ve Španělské synagoze a v kostele sv. Ducha, představí celou řadu umělců z různých koutů žánrového spektra.

 www.bejt-praha.cz/koncerty.html /  www.yairdalal.com

 

 

NITAI HERSHKOVITS

17. Mezinárodní festival jazzového piana

10. listopadu 2012, 19:00, Kostel sv. Vavřince

NITAI HERSHKOVITSV rámci prvního koncertu letošního 17. ročníku Mezinárodního festivalu jazzového piana se vedle Larryho Portera a Marialy Pacheco představí talentovaný izraelský pianista a skladatel Nitai Hershkovits.

Nitai je čtyřiadvacetiletý hudebník s neuvěřitelně výrazným a originálním hudebním projevem a vizí. Narodil se v Izraeli, začal hrát na klarinet a v 15 letech objevil lásku k pianu. Poté se dostal do Tel Avivu, kde kombinoval školní docházku s mimoškolním studiem hudby a piana u pedagogů Amita Golana a Yuvala Cohena. V letech 2004-2010 získal čtyřikrát za sebou nejvyšší stipendium od Israel-American Music Foundation. Nitai vystupoval a spolupracoval s mnoha význačnými umělci, jako Avi Lebovich, Zohar Fresco nebo Daniel Zamir.

Nitai si oblíbil vystupování v Izraeli. Hraje v mnoha jazzových klubech a na známých festivalech Red-Sea Jazz Festival a Tel Aviv Jazz Festival, avšak se svou efektní hrou na piano se dostal i do Jižní Ameriky, Evropy a Austrálie.

V poslední době spolupracoval Nitai ve studiu se světovým kontrabasistou a skladatelem Avishaiem Cohenem, s nímž letos v květnu vydal nové album Duende.

 www.nitaihershkovits.com  / www.jmw.cz/eshop.php?akce=kondetail&id=442

  

 

SHALEV AD-EL a BAROCCO SEMPRE GIOVANE

13. listopadu 2012, 19:00, Zámek Pardubice – Rytířský sál

SHALEV AD-EL a BAROCCO SEMPRE GIOVANEV překrásném Rytířském sále pardubického zámku spojí 13. listopadu své umění slavný izraelský cembalista Shalev Ad-El s českým komorním souborem Barocco sempre giovane.

Shalev Ad-El se narodil v roce 1968 v Izraeli. Rychle se vypracoval v jednoho z nejvyhledávanějších cembalistů v Evropě. Získal AICG stipendium na Královské univerzitě v Haagu a v roce 1978 vyhrál prestižní soutěž Shapira. Jako sólista hrál s mnoha z nejlepších světových hudebních souborů včetně Izraelského filharmonického orchestru nebo Izraelského komorního orchestru. Shalev má za sebou rovněž mnoho televizních nahrávek a živých vystoupení po celém světě.

Barocco sempre giovane je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004, má za sebou již stovky významných koncertů a je pravidelně zván na domácí i zahraniční hudební festivaly.

 www.shalevadel.com / www.barocco.cz

 

 

AMIR GUTFREUND: „Znamená pro nás ještě něco holocaust?”

Přednáška spojená s diskuzí a přezentací knihy „Jídlo se nevyhazuje”

15. listopadu 2012, 18:30, Goethe-Institut, 2. patro, PrahaAMIR GUTFREUND: „Znamená pro nás ještě něco holocaust?”

Amir Gutreund hovoří o holocaustu, každodenním životě, rozhodování v Izraeli i o svém - do českého jazyka čerstvě přeloženém - prvním románu Jídlo se nevyhazuje. V něm se Gutfreund zaměřuje na příběh dvou generací – té, která prošla holocaustem, a jejich dětí, Amira a Efi, kteří pátrají po kořenech a minulosti rodiny Gutfreundů.

Autobioraficky laděný román byl přeložen vedle němčiny i do angličtiny a francouzštiny a nyní se konečně dočkal i překladu do češtiny a maďarštiny. V roce 2001 za něj Gutfreund obdržel Buchmanovu cenu od institutu Jad Vašem a anglický překlad byl ve Spojených státech oceněn v roce 2007 cenou Samiho Rohra. Přednáška Amira Gutfreunda, stejně jako jeho nově vydaný román, kombinuje autorův smysl pro humor s vážností a respektem ve vztahu k tématu.

 

Amir Gutfreund se narodil v Haifě v roce 1963 rodičům, kteří přežili holocaust. Po studiu aplikované matematiky na Technionu nastoupil k izraelskému armádnímu letectvu, kde 20 let pracoval v matematickém výzkumu. Nyní žije se svými třemi dětmi v malé vesnici na severu Galileje.

 

Román Jídlo se nevyhazuje se citlivě a přitom s humorem vyrovnává s jedním z nejbolestivějších traumat izraelské společnosti. Zdánlivě autobiografický text, zalidněný desítkami historických i smyšlených postav, zpřítomňuje neotřelým poetickým jazykem hrůzy minulosti, jejíž stíny ovlivnily celou jednu generaci zachráněných.

 www.e-garamond.cz / www.goethe.de/ins/cz/pra/ver/cs10006475v.htm

 

  

REUT REGEV - „R*TIME

11. listopadu 2012, 20:00, Alterna – klub A2, Brno / 15. listopadu 2012, 21:00, Jazztime, Praha

REUT REGEV - „R*TIME”V listopadu se v Praze a Brně představí izraelská trombonistka Reut Regev. Hudebně ji doprovodí Andrea Castelli na kontrabas a basovou kytaru. Na bicí pak zahraje manžel Reut, Igal Foni. Koncerty se uskuteční v rámci turné k vydání nového cd.

Reut Regev se narodila a vyrostla v Izraeli a významné renomé na jazzové scéně si začala dobývat již v útlém věku. V pěti letech usedla za piano, ve třinácti přidala pozoun. Na střední škole měla možnost zahrát si s některými předními izraelskými improvizátory i vystupovat na významných jazzových festivalech. Po službě v izraelském armádním souboru si našla cestu do New Yorku a začala vystupovat v populárních jazzových klubech. Od té doby vystupuje Reut v mnoha hudebních projektech nejrůznějších žánrů. Mezi jejími spolupracovníky najdeme Anthonyho Braxtona, Butche Morrise, Franka Londona i mnohé jiné. Reut vystupovala například také s Davem Douglasem, Joem Bataanem, Johnem Tchicaiem, Titem Puentem Jr. či se skupinou Chocolate Genius Marca Anthonyho. V roce 2004 označil časopis All About Jazz Reut Regev za „největší nový talent”.

 www.reutregev.com / www.jmw.cz/eshop.php?akce=kondetail&id=445

 

 

DRUNK MACHINE

12. listopadu, Praha, klub Roxy

13. listopadu, Jihlava, Chili Café Bar

14. listopadu, Brno, klub Fléda

15. listopadu, Písek, Pí local club

DRUNK MACHINEAlternativní rocková skupina Drunk Machine se již stala nesmírně populární v Izraeli. Zejména mladí posluchači si libují v jejích neotřelých textech a originálním hudebním stylu. Nyní se kapela vydala na evropskou tour, kde touží předvést své umění také zdejšímu publiku. V rámci tour se představí i ve čtyřech českých městech. Rockové trio z Tel-Avivu našlo inspiraci u legend 90. let - Sonic Youth, Nirvany, Mudhoney. Kapela z izraelské pouště je i často srovnávána s jinou pouštní legendou Queens of the Stone Age. Kapela začne v pražském klubu Roxy, následují Jihlava, Brno a Písek.

 http://drunkmachine.com

 

THE SHUK – Dny židovské kultury TEPLICKÝ CIMES 2012

22. listopadu 2012, Plzeň – informace k místu a času koncertu naleznete na www.unitos.cz

23. listopadu 2012, 20:30, Jazz Club TepliceTHE SHUK – Dny židovské kultury TEPLICKÝ CIMES 2012

V rámci Dnů židovské kultury do teplického Jazz clubu přijede izraelská hudební skupina The Shuk. Tito uznávaní umělci vystupovali již ve více než třiceti zemích. The Shuk tvoří hudbu, která je kombinací nejrůznějších aspektů židovské a izraelské muziky, a jejímž cílem je spojovat lidi s rozdílným zázemím. Svého cíle hudebníci dosahují nejen prostředictvím koncertů, ale také workshopů a vzdělávacích přednášek.

Vedle koncertů kapela pravidelně hraje na soukromých večírcích nebo svatbách. Repertoár skupiny je neobyčejně široký, sahající od tradiční muziky, přes folk, náboženskou hudbu, až po současnou světovou tvorbu.

 www.ulpanteplice.cz

 

MEZIPATRA

8. – 14. listopadu 2012, Praha / 16. – 22. listopadu 2012, Brno

Letošní 13. ročník filmového queer festivalu Mezipatra 2012 uvede v rámci svého programu v Praze a Brně izraelský dokumentární film Neviditelní. Festival přináší kolem stovky špičkových filmů s gay, lesbickými, bisexuálními, trans a queer tématy, mezinárodní soutěž, výstavy, odborné přednášky a workshopy.

 

Yariv Mozer: Neviditelní/The Invisible Men – Izrael/2012/ 68 min
Yariv Mozer: Neviditelní/The Invisible Men

Dokumentární film Neviditelní vypráví příběh mužů, před kterými svět zavírá oči a zacpává si uši. Tři homosexuální Palestinci v obavě o vlastní bezpečnost museli uprchnout před svými rodinnými příslušníky a schovávají se nelegálně v izraelském Tel Avivu - městě, které je vnímáno jako liberální oáza svobody pro projevy odlišné sexuální orientace celého Blízkého východu. Jejich situaci však velmi komplikuje fakt, že zde nemají povolení k pobytu. Louie (32) se bludištěm bez východu protlouká již osm let, Abdu (24) byl mučen palestinskou policií jako špión Izraele, získal azyl v Evropě a připravuje se k odjezdu, Fares (23) právě přijel ze Západního břehu Jordánu, kde se ho rodina snažila připravit o život. Šancí na přežití těchto mužů je najít azyl mimo území Izraele a Palestiny a opustit navždy své vlasti. Film o slepotě mezinárodního práva budete sledovat bez dechu.

Jazyk filmu: Angličtina, Hebrejština, Arabština

 

Projekce filmu:

Praha - 13. 11. 2012, 20:30, Kino Světozor -Velký sál

Brno - 20. 11. 2012, 18:30, Kino Art -Velký sál   

www.mozer-films.com / www.mezipatra.cz

 

 

ELI FISCHER: „Artists – Messengers of Peace”

13. září – 30. listopadu 2012, dvorana České pošty, Jindřišská 14, Praha

ELI FISCHER: „Artists – Messengers of Peace”Od 13. září je na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici k vidění mimořádná výstava vybraných uměleckých děl ze sbírky Art For Peace Dr. Fischera z Tel Avivu, která do Prahy přišla s poselstvím lidskosti. Výstava trvá až do 30. listopadu.

Když v roce 1979 uzavřel Egypt s Izraelem mírovou dohodu, na sto umělců bylo vyzváno, aby vyjádřili své reakce na tuto významnou historickou událost a vytvořili výjimečnou kolekci ilustrovaných poštovních obálek. Dr. Eli Fischer a jeho žena Dvora pochopili hloubku tohoto uměleckého počinu a rozhodli se projekt podpořit. Kolekce Artists – Messengers of Peace byla později rozšířena o díla dětí i dalších umělců zabývajících se podobnými tématy. Tato unikátní sbírka se stala poslem dobré vůle putujícím po celém světě.

Kolekce Art For Peace obsahuje různé umělecké formy, jako jsou obrazy, sochy nebo fotografie. Díla komunikují témata lidské sounáležitosti, představy a sny o míru, důsledky války a násilí, hodnotu vzájemného smíření a dohody i kontrast mezi destrukcí a smírem a mezi beznadějí a prosperitou.

Výstava představuje na 50 replik ze slavné a rozsáhlé kolekce Dr. Eli Fischera, expozice je zdarma přístupná každý den od 8:00 do 20:00. Kurátorem výstavy je pan Doron Polak. Originály ze sbírky Artists - Messengers of Peace budou v Praze představeny na jaře roku 2013.

www.peace.co.il