Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v říjnu 2011

Izraelská kultura v říjnu 2011

14. 10. 2011

Izraelská kultura v české republice žije! Zde je seznam nejvýznamějších kulturních událostí, které se konají v české republice v tomto měsíci. Budeme se těšit na návštěvu!

VADIM GLUZMAN – Výjimečný izraelský houslista

13. a 14. října 2011, 19:30, Filharmonie Brno, Brno
Izraelský houslista Vadim Gluzman je jedním z nejpozoruhodnejších současných umělců, uznávaných kritikou i diváky. Vystupuje po celém světě jako sólista, ale i v duu s manželkou. Narodil se na Ukrajine, hru na housle začal studovat v sedmi letech, nejprve u Romana Snea, Zakhara Brona, později v Tel Avivu u Yaira Klessa, ve Spojených státech u Arkada Fomina a na Juilliard School u Dorothy DeLay a Masaa Kawasakiho. Na začátku své kariery se tešil podpoře Isaaka Sterna.
Pravidelně vystupuje s významnými orchestry, jakými jsou Londýnská a Izraelská filharmonie, symfonické orchestry v Chicagu, San Francisku, Seattleu, Berlíne, Praze a mnoha dalších městech. Vadim Gluzman hraje na housle Antona Stradivariho „ex-Leopold Auer“ z roku 1690, které mu propujčuje Stradivariho společnost v Chicagu.

http://www.vadimgluzman.com | http://www.filharmonie-brno.cz

IZRAELSKÝ TANEC V BRNĚ
16. ríjna 2011, 19:00, Janáčkovo divadlo, Brno
Mezinárodní festival TANEC BRNO 11 pokračuje i na podzim a představí tvorbu tří choreografických
osobností spjatých se světoznámým izraelským Kibbutz Contemporary Dance Company (KBDC). V rámci souboru Baletu NDB bude uvedeno zcela nové premiérové nastudování choreografie Kasson světoznámého izraelského choreografa Ramiho Be´era. Hosté z poznanského Velkého divadla představí choreografii Jacka Pzybylowicze Několik krátkých sekvencí. Jacek Przybylowicz byl také dlouholetým členem souboru KCBD.
Poslední choreografií večera bude Things I told nobody izraelského choreografa Itzika Galiliho.

http://www.tanecbrno.cz/products/izraelsky-tanec-v-brne | http://www.ndbrno.cz/balet/

DE.SIGN – GRAFICKÝ DESIGN PRO 21. STOLETÍ – René Knip a Isidro Ferrer
18. října 2011, 19:00, Goethe-Institut, Praha
V průběhu roku 2011 představujeme v Praze v rámci projektu DE.SIGN čtyři svetové osobnosti grafického designu. Jejich prednášky se zabývají promenami oboru na pocátku 21. století, vztahem designu a umení a tím, jak mohou grafictí designéri ovlivnovat svet. Cyklus prednášek spolecne porádají Goethe–Institut, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Nizozemského království a
Velvyslanectví Státu Izrael. Kurátorem projektu je ceský grafický designér Filip Blažek.
Celý cyklus začal v březnu prednáškou německého designéra Fonse Hickmanna.
Druhá prednáška se konala v dubnu a hostujícím prednášejícím byl David Tartakover, designér z Izraele. René Knip z Nizozemska bude svou práci prezentovat prednáškou „Ateliér René Knip: Procházka ve 2,5 rozmeru...” dne 18. října 2011 v Goethe Institutu a poslední prednáškou celý cyklus zakoncí španelský designer Isidro Ferrer dne 3. listopadu 2011 v Institutu Cervantes. Obe prednášky zacínají v 19 hodin. První bude v anglictine, druhá ve španelštine a obe budou prekládány do ceštiny. Vstup zdarma.

www.goethe.de/prag
| www.cervantes.cz | http://prague.mfa.gov.il | www.netherlandsembassy.cz |
www.designiq.eu

ELIAHU INBAL – šéfdirigent Ceské filharmonie
13. a 14. října 2011, 19:30, Rudolfinum, Praha
Do Dvorákovy síne pražského Rudolfina se opet vrací šéfdirigent Ceské filharmonie Eliahu Inbal, který bude dirigovat Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ H 358 Bohuslava Martinu a Stravinského dílo Pták Ohnivák, hudba k baletu.

www.ceskafilharmonie.cz

DANIEL BARENBOIM – Galakoncert Ceské filharmonie
23. října 2011, 17:00, Rudolfinum, Praha
Mezi sólisty galakoncertu Ceské filharmonie, kde zazní známé skladby Vivaldiho, Cajkovského, Schuberta, Enesca, Mozarta a Smetany, se pod taktovkou dirigenta Lawrence Fostera predstaví vynikající izraelský klavírista Daniel Barenboim, violoncellistka Alisa Weilerstein, houslistka Sarah Chang a klavírista radu Lupu.

www.danielbarenboim.com / www.ceskafilharmonie.cz

TINA B. – THIS IS NOT ANOTHER BIENALLE
20. října – 13. listopadu 2011, Hotel Jalta (atomový kryt), Galerie (A)void, Vernon Projekt, BIO
OKO a VŠUP
Festival TINA B. 2011 představí už v říjnu v Praze výber z kvalitního současného umění! Do metropole se letos již pošesté sjede až 100 umělcu z celého světa. Od 20. října do 13. listopadu 2011 vystaví TINA B. nekonvenční „zelená“ díla v několika lokacích po celé Praze. Jedním z hlavních útočišt soucasného umění se stane netradiční místo – atomový kryt pod hotelem Jalta v samotném centru Prahy, na Václavském náměstí číslo 45. Dalším centrem festivalu bude (A)void Gallery na náplavce pod Rašínovým nábrežím, kde budou k videní výstavy i open-air instalace. TINA B. predstaví mnoho umělcu také ve svých domácích prostorách – ve Vernon Projektu a v bytové Galerii Vernon v Praze 7 na Letné. Dvě festivalové sekce pak budou mít návštevníci možnost zhlédnout ve zbrusu novém výstavním prostoru Vernon Depot, který sídlí v Holešovicích na adrese U Průhonu 22. TINA B. bude v neposlední rade také promítat, a to v holešovickém kině BIO OKO.
Pro ty, kdo rádi diskutují, je připravena debata v prostorách VŠUP na námestí Jana Palacha 80 na žhavé téma tzv. ready made umění.

Izraelští umělci na festivalu TINA B.:
Angelika Sher – fotografka, Galerie Vernon (Jankovského 23): Survival

Eli Gur Arie – umelec, Vernon Depot (U Pruhonu 22): Little Absurdities – Moderní umení z Izraele, Itálie a Švýcarska. Na výstave představí svou video-instalaci také Naomi Leshem vyobrazující Tel Aviv v promenách rocních období.

Noa Nahari – performance, Hotel Jalta (Václavské námestí 45): Nesetkáváme se osobně. Místo toho používáme elektronická sociální média. Je osobní kontakt stále možný? To se dozvíme 11. 11. v rámci akce Exchange Radical Moments.

Shalom Thomas Neumann – umelec puvodem z Prahy, se v hotelu Jalta (Václavské námestí 45) predstaví v rámci výstavy Eco Bio Goes Around the World – multisenzorické expozice umelcu z celého sveta. Prijdte se podívat na jeho Neo Nuky Madonna – Toxic Paradise žánru Fusion art.

Angelika SherEli Gur ArieShalom Thomas Neumann

http://www.tina-b.eu