Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v říjnu 2012

04. 10. 2012

AVRAHAM B. JEHOŠUA: „Molcho”

ABRAHAM B. YEHOSHUARomán Molcho předního izraelského spisovatele A. B. Jehošuy byl roku 2007 v anketě literárních kritiků vybrán mezi deset nejvýznamnějších knih moderní hebrejské literatury. Nyní román vyšel v českém překladu Magdalény Křížové v nakladatelství Pisotius a Olšanská.

Molchovi, čerstvému padesátníkovi a otci tří téměř dospělých dětí, jednoho podzimního rána umírá po dlouhém boji s rakovinou žena a před ním se otvírá nepoznaná, těžko uchopitelná svoboda. Rok v životě osamělého vdovce je odměřován střídáním ročních období. Molchův příběh provádí čtenáře tragikomickými a zoufale marnými pokusy navázat nový vztah, ale také nejrůznějšími místy v Izraeli a v Evropě, což z knihy současně činí originální cestopis. Introspekce do Molchova navenek nenápadného a obyčejného, přesto čímsi bytostně bohatého a důvěrně blízkého vnitřního života nepostrádá situační humor a současně rozehrává základní drama lidské existence: co znamená ztratit svého nejbližšího a ocitnout se ve vakuu samoty.

www.pistorius.cz


The Raw Men Empire

1. října 2012, 20:00, Roxy/NoD, Praha

The Raw Men EmpirePrahu opět po roce navštíví úspěšná izraelská indie-folková skupina The Raw Men Empire. Sami sebe charakterizují jako „veselá hudba pro smutné lidi a naopak”. Jejich koncerty jsou vždy nezapomenutelným zážitkem. Členové skupiny Tsvika Frosh, Yonatan Miller, Nadav Lazar a Itai Kaufman srší energií, která se přelévá prostorem a je prudce nakažlivá.

V posledních dvou letech byli vybráni na ty nejprestižnější americké festivaly: v roce 2011 CMJ v New Yorku a o rok později na SXSW v Texasu. Jejich pražská show je součástí velkého euroamerického turné.

 http://trmeband.com / http://nod.roxy.cz/program?id=346

 Mezinárodní festival studentských filmů PÍSEK

5. – 7. října 2012, Písek

Letošní, již dvanáctý ročník, Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek se koná ve dnech 5. - 7. 10. 2012. Festival se od roku 1998 koná jako bienále. Město Písek, které je v letošním roce vyhlášeno „Městem filmu” se tak již tradičně stane středobodem festivalu, který svým významem i zúčastněnými filmy v soutěži sahá za hranice České republiky. Letošní ročník bude laděn dle obsahu festivalové znělky, která již tradičně vzniká soutěží mezi studenty Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Mottem znělky je „Zvítězí ten nejlepší”. Pro letošní ročník připravují organizátoři doprovodný program ve formě workshopů, koncertů, besed a výstav.

Osobní účast na festivalu přislíbila mezi dalšími zahraničními hosty také izraelská režisérka Roni Beeri, absolventka filmové akademie Sapir, jejíž film Sůl země bude uveden v soutěžním bloku A v pátek 5. října.

 

Roni Beeri: Sůl země/Salt of the Earth – Izrael/2011/28min

Mezinárodní festival studentských filmů PÍSEK - Sůl země

Čerstvě po vojenské službě v izraelské armádě, jednadvacetileté přítelkyně z dětství, Iris a Dana, pracují nelegálně v obchodním domě ve Spojených státech a snaží se vydělat, aby mohly vyrazit na jejich vysněnou cestu.

Když už jsou připraveny k odchodu, poslední den v práci dostane Iris nabídku od pohledného šéfa Bena, který s ní má poměr. Dokáže Iris nabídku odmítnout? Může dlouholeté přátelství dívek ustát tento nový svět chamtivosti a podvodů?

Projekce filmu:

5. 10. – 10:00, kino Portyč

www.filmfestpisek.cz


AVISHAI COHEN a NITAI HERSHKOVITS - „DUENDE”

21. října 2012, 20:00, Divadlo Hybernia, Praha

AVISHAI COHEN a NITAI HERSHKOVITS - „DUENDE”

AVISHAI COHEN a NITAI HERSHKOVITS - „DUENDE” 

 Poprvé jsem slyšel Nitaie v blízké kavárničce Nico v centru Tel Avivu. Mívají tam často malé koncerty, a to odpoledne mě upoutal mladý pianista jednoho tria svými nápady a citlivými harmoniemi, jaké jsem už dávno neslyšel. Musel jsem s ním pracovat.

Avishai Cohen si doslova zamiloval sotva dvacetiletého Nitaie Hershkovitse. Přesto, že hrál původně na klávesy, připomínal mu Chicka Coreu a Danila Pereze, dva slavné vrstevníky, se kterými se tomuto kontrabasistovi poštěstilo hrát.

Co říci o Avishai Cohenovi. Narodil se poblíž Jeruzaléma v dubnu 1970, světovým kontrabasistou se stal v pouhých 21 letech a na počátku 90. let vytvořil svůj osobitý sound. Byl z prvních generace izraelských velikánů etablujících se v New Yorku. Což nebyl případ Nitaie, který vyrůstal v ortodoxní rodině.

Avishai a Nitai se v hudbě shodli natolik, že to bylo jako telepatie, s neformálním povídáním přecházejícím do zasvěceného dialogu mezi oběma novými spolupracovníky.Tak vzniklo duo, které nazvali Duende.

V Duende se Avishai Cohen odvážil změnit svou cestu, a dal přednost sestavě kontrabas a klavír. „Překvapení je klíčovým prvkem v životě a tvůrčí atmosféře. Tak dlouho dokud budu schopen hrát mě povede tento pocit svobody. Ať v duetu nebo kvintetu, stále jsem to já. A v tomhle duetu jsme tu trochu oba dva: Nitai je více než pouhý partner. Tento muzikant, který se přišel učit, mě hodně naučil.

Přijďte si poslechnout souhru těchto jedinečných hudebníků v rámci koncertu v pražském divadle Hybernia.

http://www.avishaimusic.com / http://www.jmw.cz


PINCHAS ZUKERMAN a ANGELA CHENG

25. října 2012, 19:30, Kostel sv. Šimona a Judy, Praha

PINCHAS ZUKERMAN a ANGELA CHENGV překrásném barokním kostele svatých Šimona a Judy na pražském Františku se 25. října představí světoznámý izraelský houslista Pinchas Zuckerman. Doprovodí ho Anegla Cheng na klavír.

Během očekávaného vystoupení zazní Tři Romance Roberta Schumanna, několik děl Johannese Brahmse a Sonáta pro housle a klavír od Césara Francka.

Pinchas Zuckerman zústává již po čtyři dekády fenoménem světové hudby. Jeho vytříbená techika a neochvějná umělecká kvalita nepřestává udivovat diváky ani kritiky. Jméno Zuckerman je celosvětově uznáváno jako houslista, violista, skladatel, pedagog a komorní muzikant. Během své kariéry hrál s většinou nejslavnějších orchestrů a vystupoval v předních koncertních síních. Rodák z Tel Avivu odešel do Spojených států v roce 1962, kde vystudoval prestižní Julliard School. Získal ocenění Meaile za umění, Cenu Isaaca Sterna za vynikající umělecký výkon a byl  jmenován Rolex Mentorem, předním mentorem hudebního umění.

 http://nac-cna.ca/en/orchestra/musicians/pinchas-zukerman / www.fok.cz/program/pinchas-zukerman-koncert.html


TINA B. 2012: ART & HAPPINESS – Festival současného umění Praha

17. – 31. října 2012, Praha

V roce 2012 představí TINA B. světové umění, jehož pojící linkou je Art & Happiness. Festival přinese do Prahy umění, které má svůj význam nejen v estetické hodnotě, ale také v rovině emoční. Sedmý ročník festivalu si stanovil vysoký cíl: pozitivně naladit obyvatele Prahy i její turisty.

Každodenní realitou 21. století ve velkých městech jako je Praha je neustálý stres lidí. Umělci, kteří jsou na TINA B. 2012 vybráni, se budou svými díly snažit vzbudit v divácích pozitivní emoce, úsměv a pocit štěstí. Festival má ambici odpoutat lidi alespoň na malou chvíli od všednodenních starostí a nechat je relaxovat za přítomnosti pozitivně naladěného umění.

Pro festival byl osloven tým meziárodních kurátorů, mezi nimiž je také Doron Polak, který v Praze představí díla 13 izraelských umělců v rámci projektu GOLEMETAMORPHOSIS jako umělecké ztvárnění štěstí.  

TINA B. 2012: ART & HAPPINESS   TINA B. 2012: ART & HAPPINESS TINA B. 2012: ART & HAPPINESS TINA B. 2012: ART & HAPPINESS

Izraelští umělci na festivalu TINA B.:

Dorit Feldman, Avi Sperber, Norma drimmer, Ted Barr, Roni Ben Ari, Eitan Vitkon, Galia Gavish, Orna Lutski, Orna Oren Israeli, Varda Carmeli, Michael Lazar, Israel Rabinovitz, Uri De Beer

 

Ovidiova epická patnáctidílná báseň Metamorphoses byla dokončena v roce 8 nl. Skládá se ze dvou seti mytologických příběhů počínaje vytvořením Země. Propojení příběhů je dosaženo transformací, kterou postavy mění svůj tvar. Mění se v živočichy, rostliny a předměty.

Tři izraelští umělci vystavující v pražské knihovně se zabývají obnovenými objekty, které prošly sociální a kulturní transformací. Dorit Feldman se zabývá inspirací z mýtické knihy stvoření a archivních knihoven, z nichž je pořízena nezměrná a nadčasová moudrost. Orna Lutski vytváří sochařské objekty, které vracejí mýtickou sílu klasickým knihám čelící svému modernímu nepříteli - počítači. Orna Yisraeli vytváří nábytek - židle / knihy, které jsou propojeny a nemohou jedny bez druhé existovat.

Umělecký metamorfní proces může být viděn z ekologického hlediska jako transformace a změny v materiálu. Uri De Beer, který byl studentem Josepha Beuyse, je architekt a ekologický umělec, jenž vytváří krásné dekorativní instalace, symboly vizuálního štěstí vyrobené z recyklovaných plastových lahví nalezených v srdci veřejných parků. Podobně, Norma Drimmer, multidisciplinární umělec, používá čtyři prvky, ze kterých se skládá svět pro vizuální nasvícené skulptury dokumentující realitu života a transformuje je do snové obrazu. Michael Lazar, výtvarník, sochař a akademik využívá recyklovaných novin k vytvoření forem živých lidí. Do této kategorie lze také zařadit obrazy galaxií Teda Barse. Kosmické výjevy - barevné a psychedelické - věší v domech v centru města umožňujíc publiku vydat se na minuty dlouhou cestu různými mimozemskými světy. Význam změn v historických procesech, které se zabývají tématy ze světa židovské tradice často poskytují zázemí pro uměleckou interpretaci proměny. Yisrael Rabinovitz používá oheň ke psaní na zeď a zabývá se univerzálními pojmy převzatými z tradiční židovské terminologie, podobně jako reliéfy Dorita Feldmana se silou tvůrčí energie. Galia Gavish umisťuje světlo a energii, které procházejí procesem čištění a změny v centru jejího videa. Roni Ben Ari představuje záběry vyjadřující vzpomínky z domu jejích rodičů a textilní továrny jejího otce - umělecké a tvůrčí prostředí, ve kterém vyrůstala a kde si uvědomila textury, jež získávají nový význam z hlediska času a vzdálenosti. Varda Carmeli, která cestuje po světě, přináší řadu fotografií zabývajících se pojmem „pravdy” a obecně spojitostí metamorfózy s Golemem.

http://www.tina-b.eu

 

 AMIR GUTFREUND: „Jídlo se nevyhazuje”

AMIR GUTFREUND: „Jídlo se nevyhazuje”

Kniha Amira Gutfreunda Jídlo se nevyhazuje vyšla v originále již na počátku milénia a byla přeložena do mnoha jazyků. Po jejím vydání, v roce 2003, získal Gutfreund prestižní literární cenu Sapir. Jídlo se nevyhazuje je kniha o dvou generacích; generaci lidí, kteří přežili holocaust a o pokolení jejich potomků. Na zákaldě osobní zkušenosti Gutfreund popisuje ne vždy jednoduché soužití těchto dvou generací. Autor vzpomíná jak jemu a jeho malému bratru rodiče vyprávěli své zážitky a popisuje reakci malých chlapců, kteří se museli vyrovnat se zkušeností svých rodičů. Název knihy tak vychází ze vzpomínek na dobu Holocaustu, kdy jídlo bylo natolik ceněnou komoditou, že ani drobek nesměl přijít nazbyt.

Kniha u nás v říjnu vyjde v českém překladu Magdaleny Křížové v nakladatelství Garamond.

 www.e-garamond.cz

 

ELI FISCHER: „Artists – Messengers of Peace”

13. září – 30. listopadu 2012, dvorana České pošty, Jindřišská 14, Praha

ELI FISCHER: „Artists – Messengers of Peace”Od 13. září bude na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici veřejnosti představena mimořádná výstava vybraných uměleckých děl ze sbírky Art For Peace Dr. Fischera z Tel Avivu, která do Prahy přichází s poselstvím lidskosti. Výstava potrvá do 30. listopadu.

Když v roce 1979 uzavřel Egypt s Izraelem mírovou dohodu, na sto umělců bylo vyzváno, aby vyjádřili své reakce na tuto významnou historickou událost a vytvořili výjimečnou kolekci ilustrovaných poštovních obálek. Dr. Eli Fischer a jeho žena Dvora pochopili hloubku tohoto uměleckého počinu a rozhodli se projekt podpořit. Kolekce Artists – Messengers of Peace byla později rozšířena o díla dětí i dalších umělců zabývajících se podobnými tématy. Tato unikátní sbírka se stala poslem dobré vůle putujícím po celém světě.

Kolekce Art For Peace obsahuje různé umělecké formy, jako jsou obrazy, sochy nebo fotografie. Díla komunikují témata lidské sounáležitosti, představy a sny o míru, důsledky války a násilí, hodnotu vzájemného smíření a dohody i kontrast mezi destrukcí a smírem a mezi beznadějí a prosperitou.

Výstava představuje na 50 replik ze slavné a rozsáhlé kolekce Dr. Eli Fischera, expozice je zdarma přístupná každý den od 8:00 do 20:00. Kurátorem výstavy je pan Doron Polak. Originály ze sbírky Artists - Messengers of Peace budou v Praze představeny na jaře roku 2013.

 www.peace.co.il

 www.ceskaposta.cz/cz/aktualne/tiskove-zpravy/2012/art-for-peace-dr--fischera--mimoradna-vystava-na-hlavni-poste-v-praze-id39016/ 


OREN LAOR a NIV SHEINFELD: Loď bláznů/The Ship of Fools”

17. Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

1. listopadu 2012, 19:30, NoD, Praha / 2. listopadu 2012, 21:00, NoD, Praha

 OREN LAOR a NIV SHEINFELD: „Loď bláznů"OREN LAOR a NIV SHEINFELD: „Loď bláznů"

Vůbec poprvé přijíždí do Čech slavná izraelská tvůrčí dvojice Niv Sheinfeld & Oren Laor, která v dokonalé choreografii Loď bláznů/The Ship of Fools rekonstruuje absurditu izraelské reality. Tři postavy tu existují vedle sebe, každá si chrání svůj vlastní uzavřený svět, ale jednoho dne se budou muset střetnout...

Festival 4+4 dny v pohybu přiváží do České republiky neobyčejné a originální taneční projekty. „Loď bláznů dokáže v divácích vyvolat mrazivé nepříjemné pocity vleklého konfliktu na Blízkém východě, zároveň je ale pobaví alegorií jevištního zpracování,” říká o vystoupení dramaturg festivalu Pavel Štorek.

Niv Sheifeld se narodil v roce 1972, pět let tančil v proslulé Liat Dror & Nir Ben-Gal Dance Company, nyní je třináct let nezávislým choreografem. Sheinfeld vytváří projekty pro Kibbutz Dance Company, Batsheva Ensemble a mnoho dalších předních soborů. Za své dílo získal již několik prestižních ocenění.

Oren Laor je o 2 roky mladší než jeho kolega, vystudoval divadlo a drama na univerzitě v Tel Avivu, kde se věnoval především pohybovému umění. Během své kariéry pracoval s vysoce uznávanými divadelními režiséry, jako jsou Yvgeny Arye, Edna Shavit, Nola Chilton nebo Yossi Israeli.

 www.nivoren.com / www.ctyridny.cz