Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Izraelská kultura v únoru 2012

03. 02. 2012

BORIS GILTBURG
8. a 9. února 2012, 19:30, Obecní dům, Praha
11. února 2012, 19:30, Rudolfinum, Praha
BORIS GILTBURGMladý a nadaný izraelský pianista Boris Giltburg, který přijíždí do Prahy na pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, se představí jako sólista koncertu pro klavír a orchestr č. 2 F Dur Dmitrije Šostakoviče pod taktovkou Vladimíra Válka ve Smetanově síni Obecního domu ve dnech 8. a 9. února. V rámci samostatného recitálu vystoupí Boris Giltburg 11. února v pražském Rudolfinu. Na programu recitálu jsou skladby Liszta, Rachmaninova, Schumanna a Prokofjeva.
Giltburg se narodil roku 1984 v Moskvě, na klavír začal hrát v pěti letech nejprve pod vedením své matky. Dětství prožil v Izraeli v Tel Avivu, kde se učil u Arie Vardiho. Získal ocenění v mnoha mezinárodních soutěžích, např. Santander, kde roku 2002 vyhrál první cenu a cenu Sony Audience Prize za interpretaci Bartókova klavírního koncertu č. 3 s Londýnskými symfoniky. Pravidelně spolupracuje s Izraelskou filharmonií a je stálým hostem Jeruzalémského symfonického orchestru a Izraelského komorního orchestru. Vystupoval s BBC Scottish Symphony, se Stuttgarter Philharmoniker, s Vídeňským komorním orchestrem, Berlínskou filharmonií, Královskou liverpoolskou filharmonií a dalšími. Boris Giltburg koncertoval již ve svých 23 letech v hlavních koncertních sálech celé Evropy. Také jeho turné v Jižní Americe, kterou navštívil již třikrát, měla bouřlivé ohlasy.

http://www.fok.cz/program/boris-giltburg.html / www.intermusica.co.uk/giltburg


KITZU
8. února 2012, 20:00, Café Na půl cesty, Praha
9. února 2012, 20:00, klub Metaxa, Sokolov
10. února 2012, 21:00, Jazzrock Café, Cheb
KITZUPraha, Sokolov a Cheb budou součástí turné zajímavé kapely z Jeruzaléma, experimentálně rockových Kitzu, kteří jsou označováni za jeden z nových objevů izraelské hudební scény. Kapela ve své tvorbě mixuje různé hudební vlivy od těch post rockových, přes elektroniku a další žánry. Výrazným prvkem v jejich hudbě je zpěvačka Lea Gandiuk, která se rozhodně nebojí se svým hlasem experimentovat a zapadá tak do zajímavé hudební mozaiky kapely. Kdo by chtěl přirovnání k žánrově podobným hudebním spolkům, nechť si představí kapely jako Redhead, Mogwai, Cul De Sac nebo A Silver Mount Zion. Komu ani toto připodobnění nic neřekne, má jedinečnou šanci rozšířit si své hudební obzory. Kapela vystoupí 8. 2. v pražském Café Na půl cesty, 9. 2. v sokolovském rockovém klubu Metaxa a 10. 2. v chebském Jazzrock Café.

http://kitzuband.com/tour / www.myspace.com/kitzuband / http://kitzu.bandcamp.com
 

LADINO/THE JEWISH SOUL
Koncert s písněmi sefardských Židů
1. března 2012, 19:30, Filharmonie Hradec Králové
LADINO/THE JEWISH SOULFilharmonie Hradec Králové a Velvyslanectví Státu Izrael, společně s Velvyslanectvím Belgického království, Bosny a Herzcegoviny, Bulharské republiky, Kyperské republiky, Nizozemského království, Portugalské republiky, Rumunska, Republiky Srbsko, Španělska, Turecké republiky a USA, připravují unikátní mezinárodní hudební projekt Ladino/The Jewish Soul, který se uskuteční 1. března 2012.
Koncert s písněmi sefardských Židů je projekt, který umožňuje nahlédnout do duše židovských písní, a jehož cílem je uvést ladino hudbu na čestné místo v prostředí koncertního sálu. Úpravu písní pro velký symfonický orchestr, včetně partů pro klarinet, šofar a hlasy, napsal uznávaný bulharsko-izraelský dirigent žijící v Nizozemsku Benjamin Ashkenazy, pod jehož taktovkou se březnový koncert uskuteční v podání Filharmonie Hradec Králové. Pěvecky se koncertu zhostí mezzosopranistka Edita Adlerová a altistka Barbora Baranová. Na klarinet a  šofar bude hrát člen Izraelské filharmonie Israel Zohar.
Dnes je více než kdy jindy důležité zachovat melodie a písně, které jsou odkazem staletí, předávaly se z generace na generaci a tvořily tlukoucí srdce židovských komunit mluvících jazykem ladino.

www.fhk.cz/filharmonie-abonentni-rada-info.php?rada=MP
/ www.benjamin-ashkenazy.com