Poznej moderní Izrael
Czech English

Přidejte si nás na facebook!

Studenti mohou vyhrát zájezd

Studenti mohou vyhrát zájezd

06. 02. 2015

Pardubické Gymnázium Dašická ve čtvrtek navštívil izraelský velvyslanec Gary Koren. Studentům představil kreativní soutěž v poznávání moderního Izraele. Hlavní cenou pro vítěze je zájezd do Izraele.

O projektu Cemach
Projekt CEMACH je kreativní soutěž v poznávání moderního státu Izrael určená studentům středních a vysokých škol v České republice, Izraeli, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.
Hlavním cílem soutěže je seznámit studenty se současným Izraelem jako zemí zajímavou pro cestování, obchod, vzdělávání i kulturní obohacení. Soutěžící díky projektu získávají dovednosti užitečné pro další studium i pro život (například: samostatnost, komunikační dovednosti, vyhledávání informací).

Každoročně se podobných přednášek zúčastní tisíce studentů a desítky až stovky z nich se pak zapojí přímo do soutěže. „Je to významný edukační projekt, který zároveň pomáhá udržet dobré diplomatické vztahy," uvedla Linda Rakytková ze společnosti PP Partners s tím, že se letos koná čtvrtý ročník.

Co víme o historii státu Izrael?
Samostatné dějiny Státu Izrael se začaly psát 14. května 1948, kdy byla vyhlášena nezávislost. Během následujících necelých 24 hodin pravidelné armády Egypta, Jordánska, Sýrie, Libanonu a Iráku napadly zemi a donutily Izrael bránit svou suverenitu.
Klid zbraní v Izraeli obvykle nevydržel dlouho, důkazem mohou být třeba Šestidenní válka v roce 1967 nebo Jomkipurská válka v roce 1973. Po celou dobu své existence se Stát Izrael potýká také s hrozbou teroristických útoků.


ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Počet obyvatel: 8 296 000
Rozloha: 21 640 km2
Hlavní město: Jeruzalém
Oficiální jazyky: hebrejština, arabština
Měna: Nový izraelský šekel (NIS)
Politický systém: Parlamentní demokracie
Datum vzniku: 14. května 1948
Národnostní složení: 75,4 % Židé, 20,6 % Arabové, 4 % menšiny


zdroj: http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/antisemitismus-pro-jine-zeme-jsme-podle-korena-prikladem-20150205.html